O co chodzi w future perfect?
Na początek spójrz na tabelkę wszystkich czasów:
Wstęp
Gramatyka jest o tyle spoko, że jest to ograniczona wiedza. W takim sensie, że nie ma jej nieskończoność. Z drugiej strony jakbym chciał ludzi uczyć słów po angielsku to słów jest tyle, że nie wiem kiedy bym skończył. Natomiast gramatyka jest skończonym tematem, więc jak nauczysz się tych 12 czasów i innych różnych konstrukcji to już będziesz to miał.
Pamiętaj...
Nie chcę tłumaczyć ci gramatyki żebyś po prostu ją zakuł i był uczniem na piątkę. Gramatyka i jej kostrukcje myślowe dają ci większą możliwość wyrażania siebie w języku poprawnie, poza tym daje ci możliwość zrozumienia innych i tego co naprawdę chcą przekazać i dlatego dobrze się jest jej nauczyć. Nie chodzi również o to żebyś musiał na 100% odpowiedzieć na wszystkie pytania na teście tylko żebyś naprawdę zrozumiał o co tutaj chodzi.
Tutaj już naprawdę wchodzimy na wyższy poziom ogarnięcia języka angielskiego, w którym istnieje 12 czasów w odróżnieniu od języka polskiego. W naszym języku jest teraźniejszość, przyszłość i przeszłość. Oczywiście są różne rozróżnienia, ale nigdy nie uczyłem języka polskiego więc nie umiem tego profesjonalnie wytłumaczyć. Spójrz jednak na to z tej strony – każdy przykład angielskiej konstrukcji gramatycznej da się przetłumaczyć logicznie na język polski i to prowadzi do bardzo ważnego punktu:
Anglicy i cała reszta angielskiego świata również postrzegają rzeczywistość jako teraźniejszość, przyszłość i przeszłość
Pytając przeciętnych ludzi posługujących się angielskim jako swoim pierwszym językiem nie wiedzą, że istnieją jakieś czasy. Spytaj kogokolwiek i sam się przekonasz. Teraz dzieci w Anglii zaczęły się już uczyć o czasach, ale minie trochę czasu zanim zwiększy się świadomość na ten temat. A może to niepotrzebne?
Czasy zostały stworzone przez językoznawców. Czy nie rozumiesz polskiego? Rozumiesz. Uczyłeś się nawet gramatyki w gimnazjum, choć nie było ci to potrzebne.
Idę o zakład, że tak jak ja nie potrafisz jej logicznie wytłumaczyć mimo, że się jej uczyłeś. Odbierasz polską gramatykę naturalnie,bo wychowałeś się w polskim środowisku.
Dlaczego uczysz się angielskiej gramatyki?
Nie zrozumiesz angielskiej gramatyki naturalnie bo nie jest on twoim pierwszym językiem. Musisz zrozumieć go logicznie.Czy to takie złe? Jest to w pod pewnym wzglądem przewaga, którą masz nad dziećmi uczącymi się angielskiego naturalnie jako pierwszego języka. Ty możesz nauczyć się angielskiego dużo szybciej używając logiki. Nie jest aż tak źle.
Pamiętaj – w angielskich umysłach również jest tylko teraźniejszość, przyszłość i przeszłość, a ‘czasy’ to różne konstrukcje, które pomagają ci wyraźnie wyrazić swoją intencję.
O co chodzi w future perfect?
Kojarzysz pewnie present perfect? Jest to czas teraźniejszy dokonany, czyli coś, co w przeszłości się stało ma swoją konsekwencje w teraźniejszości.
Future Perfect ma podobno logikę i skupia się na tym, co w przyszłości dokona się i będzie miało swoją konsekwencje w dalszej przyszłości. Na przykład do jakiegoś roku będziesz miał ileś lat albo do jakiegoś roku zarobisz ileś pieniędzy albo do pewnego czasu w przyszłości zrobisz coś, co sobie postanowiłeś.
Tak więc wchodzimy już w taki bardziej zaawansowany angielski w porównaniu na przykład do present simple, present continuous czy past simple, które są dużo prostsze na poziomie na poziomie konstrukcji i na poziomie logicznym. Future perfect jest dużo bardziej wymagający pod tymi względami. Nie jest na pierwszy rzut oka oczywiste o co chodzi w tym sposobie wyrażania swoich myśli.
Future perfect wyraża coś, co w przyszłości się dokona i będzie miało jakąś swoją konsekwencje.
Czy absolutnie potrzebujesz tej konstrukcji?
Tutaj już naprawdę wchodzimy na wyższy poziom zrozumienia angielskiego i logiki. Czy potrzebujesz go, żeby powiedzieć wszystko co chcesz? Jeśli chcesz wymiatać w mówieniu i rozumieć wszystko, to tak. W moim życiu jak rozmawiam po angielsku w pracy czy to ogólnie w życiu, aż tak często nie używam tej konstrukcji. Wiem, że istnieje i właśnie szczególnie takie trudniejsze konstrukcje gramatyczne mam na uwadze jak słucham ludzi, jak oglądam seriale i filmy, żeby właśnie lepiej zrozumieć język angielski. Sam tak często nie używam, ale to nie oznacza że nie używam. Jeżeli potrzebuję użyć tej konstrukcji gramatycznej to oczywiście użyję, kiedy tylko mi jej potrzeba.
Jak stworzyć czas future perfect?
Najpierw jest podmiot, czyli osoba lub cokolwiek, co może wykonywać czynność. Potem jest przyszłość (future) – jeśli już znasz future simple to wiesz, że żeby tworzyć przyszłość musisz użyć ‘will’. Następnie jest ‘have’ niezależnie od osoby, a na końcu czas dokonany (perfect) – tworzy się go przez użycie czasownika w 3 formie, czyli tak zwany past participle. Past participle jest dla nas dziwny – przeszłość (past) oznacza przyszłość? Jaki to ma sens? Ale pamiętaj, że ‘perfect’ nie jest tu czasem przeszłym, zresztą tak samo jak present perfect.. Tylko jeden perfect jest czasem przeszłym, czyli past perfect. Future perfect nie jest czasem przeszłym tylko czasem dokonanym, ale żeby w angielskim wyrazić dokonanie musisz użyć czasu, który trochę wygląda jak przeszłość. No tak dziwnie to sobie wymyślili, tak język angielski został skonstruowany i po prostu tego nie zmienisz. Nie jesteś w stanie tego nawet logicznie wytłumaczyć Anglikom, że tak nie powinno być, po prostu tak jest i tyle. Musisz to zaakceptować.Więc:
- Osoba + will + have + czasownik w 3 formie (past participle czyli perfect)
Jak zrozumiesz tą logikę to już powinno być dobrze. Tłumaczyć logikę tego czasu można długo, ale może wytłumaczę ci za pomocą przykładów:
Przykłady
By 2030 I will have been to many countries – do roku 2030 odwiedzę wiele krajów
Może masz taki plan, takie zamierzenie. Okej, inne przykłady:
- In nine days I will have made 50 videos – za 9 dni zrobię 50 filmików
- By tomorrow I will have done this – do jutra to zrobię
Porównując do polskiego ta konstrukcja jest dużo trudniejsza, bo przecież żeby powiedzieć że do jutra coś zrobisz używasz prostego przyszłego czasu, natomiast w języku angielskim konstrukcja żeby wyrazić tą samą myśl jest po prostu trochę trudniejsza. My tak nie konstruujemy dokonanej przyszłości.
Powiedzmy, że masz plan zapuścić długie włosy:
- In 2 years i will have grown long hair – za 2 lata zapuszczę długie włosy
Powiedzy, że jakaś dziewczyna ci się podoba, jesteś na imprezie wieczorem i widzisz ładną dziewczynę:
- By tomorrow afternoon I will have kissed that girl – do jutrzejszego popołudnia pocałuję tą dziewczynę.
No i takie przykłady. Oczywiście można mnożyć te przykłady w nieskończoność, ale już rozumiesz, że znaczenie jest takie: coś w przyszłości się dokona z jakąś konsewkencją w późniejszej przyszłości.
- I will have drunk…
- We will have eaten…
- She will have seen…
- They will have visited…
I tak dalej i tak dalej.
Jak zadawać pytania używając future perfect?
Zamień podmiot i ‘will’ miejscami i uzyskasz pytanie:
- Will I have been to many countries by 2030? – czy do roku 2030 odwiedzę wiele krajów?
- Will I have done this by tomorrow? – do jutra to zrobię?
- ………. I have grown long hair in 2 years?- czy za 2 lata zapuszczę długie włosy?
- ……… I have kissed that girl by tomorrow afternoon? – czy do jutrzejszego popołudnia pocałuję tą dziewczynę?
Jakie słowo musisz użyć w powyższych przykładach?
Jak zadawać przeczenia używając future perfect?
Dodaj ‘no’ do ‘will’ i stworzysz przeczenie:
- By 2030 I will not have been to many countries – do roku 2030 nie odwiedzę wiele krajów
- In nine days I won’t have made 50 videos – za 9 dni nie zrobię 50 filmików
- By tomorrow I will not have done this – nie zrobię tego do jutra
- In 2 years I won’t have grown long hair – za 2 lata nie zapuszczę długich włosów
- By tomorrow afternoon I won’t have kissed that girl – do jutrzejszego popołudnia nie pocałuję tej dziewczyny
Dobra, mam nadzieję, że ci pomogłem. Jeżeli masz jakieś pytania na temat czasu future perfect – zadawaj
Sprawdź szybką powtórkę future perfect przed kartkówką lub sprawdzianem.