O co chodzi w future simple?
Wstęp
Dzisiaj zajmujemy się czasem future simple, czyli przyszłym prostym.
Ogólnie jeżeli chodzi o czasy angielskie to są pewne rzeczy, które dowiadujesz się na poziomie początkującym i są pewne rzeczy, które dowiadujesz się na poziomie bardziej zaawansowanym. W tym wpisie poruszę mniej więcej wszystkie rzeczy w jednym. Jest to kurs dla ludzi na każdym poziomie i niech każdy sobie weźmie z tego to, co potrzebuje.
Spójrzmy na tabelkę wszystkich czasów:
A co chodzi w future simple?
W najbardziej podstawowym sensie użyj tej konstrukcji gdy chcesz powiedzieć o czymś, co wydarzy się w przyszłości.
Co zrobić żeby uzyskać czas przyszły prosty?
Żeby uzyskać ten czas potrzebujesz dodać do osoby ‘will’ które samo w sobie oznacza po angielsku ‘wola’, a potem dołożyć czasownik w najprostszej wersji, czyli ‘go’, ‘sleep’, ‘eat’ czy ‘have’. Nic nie zmieniasz w czasowniku.
Podmiot + will + czasownik
Przykłady zastosowania future simple
- I will go tomorrow – pójdę jutro
- It will rain tomorrow – będzie jutro padać
- He will eat it – on to zje
- We will do it – zrobimy to
Tak wygląda mniej więcej czas przyszły prosty.
Na co zwrócić szczególną uwagę
Pamiętasz jak w czasie teraźniejszym prostym dodawało się -s albo –es do he/she/it, czyli ‘she goes’, ‘he eats’? W czasie przyszłym prostym nie ma już tego, ponieważ ‘will’ to takie specjalne gramatyczne słowo pomocnicze umożliwiające ci wyrażenie przyszłości. Po takim ważnym gramatycznym słowie znikają pomniejsze reguły gramatyczne, które są mniej znaczące w hierarchii. Przykładowo:
- She will go – dobrze
- She will goes – źle
- He will play – dobrze
- He will plays – źle
Już nie musisz martwić się o żadne -s i żadne –es. Prosta sprawa. Pod tym względem język angielski przypomina mi język chiński, bo w języku chińskim też używa się jednego słowa, które tworzy przyszłość. Porównaj to teraz do języka polskiego, w którym żeby stworzyć przyszłość trzeba w ogóle zmienić czasownik, na przykład:
- Iść – pójdę
- Jem – będę jadł
Co nie? No to pomyśl sobie jakie to jest dużo trudniejsze od tego co jest w angielskim. Więc naprawdę, nie ma tutaj jakiegoś problemu. W języku angielskim naprawdę naprawdę gramatyka w wielu przypadkach nie jest aż taka trudna jeśli ogólnie by porównać do języka polskiego.
A co z ‘going to’?
Jeszcze jedna uwaga na temat przyszłości. Mimo, że akurat ten ‘czas’ nie jest uwzględniony w tabelce to myślę, że powinniśmy poruszyć go tutaj bo jest to naprawdę ważna konstrukcja w języku angielskim.
‘Going to’ jest jakby w osobnej kategorii. ‘Will’ uznawane jest za czas przyszły prosty, ale warto tutaj zrobić przy okazji małe porównanie ‘will’ i ‘going to’
Will vs going to
A więc najprostszym rozróżnieniem jest to, że ‘going to’ to bardziej plan, zamierzenie, więc jest taką bardziej pewną przyszłością, bardziej ustaloną przyszłością.
Pamiętaj – gramatyka to nie jest matematyka. Różne rzeczy się zmieniają czasami od widzimisię native speakera, czasami od sytuacji, czasami nawet już ktoś nie myśli i tak po prostu przychodzą mu słowa. Na przykład raz powie sobie will raz powie sobie going to albo gonna i nie obchodzi go to aż tak bardzo. No, ale my tak dla celów edukacyjnych musimy to rozróżnić. Czyli:
- It will rain tomorrow
vs
- It’s going to rain tomorrow
W tym znaczeniu ‘going to’ to bardziej pewna przyszłość. Jesteś bardziej pewny tego, że to się zdarzy, czysto teoretycznie.
‘Going to’ to twoje zamierzenie:
- Tomorrow I’m going to play football – jutro będę grał w piłkę
- I’m going to be a football player in the future – zamierzam zostać piłkarzem w przyszłości
Tak samo jak z ‘will’, przy ‘going to’ nie dodawaj już -s i -es do he/she/it, czyli:
- She is going to play – ona zamierza grać
- He is going to drink – on zamierza pić
Dobra, teraz coś dla bardziej zaawansowanych:
Zaawansowane zastosowania will
Na bardziej zaawansowanych poziomach uczysz się więcej rzeczy. Wydaje mi się, że wielu uczniów języka angielskiego nie zna pewnej różnicy między ‘will’ a ‘going to’: jeżeli podejmujesz decyzje teraz to użyj ‘will’. Przykładowo ktoś pyta cię:
- Hey, do you wanna go to the cinema with me? – Hej chcesz iść do kina ze mną?
I teraz podejmujesz decyzję: hmmmm…
- …ok, I will go with you – ok, pójdę z tobą.
Czyli…
Użyj ‘will’ gdy decyzję podejmujesz teraz
- Sure, I will do it – jasne, zrobię to
- Ok, I will play – dobra, zagram
- A: Can you open the window for me? – Czy możesz otworzyć dla mnie okno?
- B: Ok, I will do it – ok zrobię to
Natomiast…
Użyj 'going to' gdy decyzję podjąłeś już wcześniej
- I am going to the cinema tomorrow – idę jutro do kina
Oznacza to, że decyzję podjąłeś wcześniej i teraz już wiesz, że pójdziesz.
No i tak to mniej więcej wygląda. Tak więc wiesz już, że w takiej najprostszej wersji używasz ‘will’ gdy mówisz o przyszłości:
- Tomorrow (something) will happen – jutro (coś) się wydarzy
Ale jak troszeczkę bardziej zagłębisz się w gramatykę i zdobędziesz większe zrozumienie angielskiego to wiesz, że ‘will’ używane jest kiedy podejmujesz decyzję teraz.
Jeszcze jedno zastosowanie:
Użyj ‘will’ kiedy mówisz o odległej, niepewnej przyszłości
Czyli możesz powiedzieć coś takiego:
- Scientists believe there will be less ice in Antarctica by 2015 – naukowcy uważają, że w 2050 roku będzie mniej lodu na Antarktyce.
Czyli naukowcy przewidują przyszłość. Jak przewidujesz przyszłość to nie możesz użyć ‘going to’, bo ‘going to’ jest planem, czymś 100%, pewnym więc musisz użyć ‘will’. Choć, jak już mówiłem wcześniej, gramatyka gramatyką a życie życiem, więc ‘going to’ lub ‘gonna’ nie byłoby tragiczne w codziennym języku. Twój anglista będzie chciał jednak sprawdzić czy rozumiesz regułę zastosowania ‘will’ więc na sprawdzianie z angielskiego nie szalej tylko użyj ‘will’.
Inny przykład:
- I think I will live 100 years – myślę, że będę żył 100 lat.
Jest to takie zgaduj-zgadula. Nie Jesteś tego pewien, nie wiesz tego. Przewidujesz. W takiej sytuacji użyj ‘will’.
Dobra, to tyle na dzisiaj. Myślę, że wyjaśniliśmy sobie o co tutaj chodzi.
Sprawdź szybką powtórkę future simple przed kartkówką lub sprawdzianem.