Jak nauczyć się języka angielskiego krok po kroku

Jak nauczyć się języka angielskiego krok po kroku

Jak nauczyć się języka angielskiego krok po kroku

Tym razem prawdziwa perełka: pokazuję jak nauczyć się języka angielskiego krok po kroku oglądając South Park

Dziś same konkrety. Dokładnie pokazane co, gdzie i jak.

Dla kogo jest ta metoda?

Od razu muszę tutaj powiedzieć, że jeżeli jesteś na zupełnie początkującym poziomie albo na naprawdę naprawdę słabym, to ten sposób nauki raczej będzie zbyt trudny. Zbyt dużo słów nie będziesz znał i będzie to frustrujące.

Jednak jeżeli jesteś na poziomie takim powiedzmy niższym średnio zaawansowanym, to już na tym poziomie możesz zdecydowanie zacząć tak oglądać bo masz podstawową wiedzę na temat słownictwa. Jakieś 1000 słów już pewnie znasz, może więcej. Sporo czasów i gramatyki też już kojarzysz, więc jesteś w stanie oglądać coś po angielsku.

Jak to zrobić?

Znajdź odcinek

Zrobiłem krótki research i wiem jak znaleźć współcześnie South Park w internecie.

Wpisz sobie ‘watch cartoons online’. Wchodzisz w pierwszy wynik.

Oczywiście jak ja oglądałem to była to inna stronka, ale dużo się zmieniło po 10 latach na internecie. Dobrze, że jest to. Jestem pewien, że możesz znaleźć też gdzieś indziej, ale znalazłem tutaj i jest spoko.

Wpisz sobie South Park. Może znajdziesz coś innego, to jest tylko sugestia, to jest tylko propozycja. Chcę ci tylko pokazać jak ja oglądałem.

Wejdźmy w jakikolwiek odcinek, na przykład sezon 21 i ostatni odcinek tego sezonu, Splatty Tomato. Mamy ten odcinek, jest tutaj. Wciskasz guzik play. Wszystko działa.

Jakaś reklama może wyskoczyć, ale oprócz tego wszystko jest okej. Jest odcinek, odcinek działa.

Skrypt – klucz do sukcesu

Teraz trzeba znaleźć skrypt. Czym jest skrypt? Skrypt pokazuje ci wszystko co zostało powiedziane w danym odcinku, plus jakieś adnotacje. Może jak czytałeś jakieś dramaty w szkole to widziałeś jak mniej więcej to wygląda. Tak samo jest tutaj. Co kto powiedział, co kto zrobił. Pokazany jest setting, czyli gdzie dzieje się akcja i w jakim czasie. I to jest super.

Możesz przy okazji nauczyć się dużo różnych fajnych słów. Nie tylko to co się mówi po angielsku, chociaż to są najważniejsze słowa, ale też słowa opisowe – czyli coś co opisuje scenę albo coś co ludzie robią, np ‘westchnął Randy’. Jak dla mnie osobiście to jest taki wstęp do czytania książek, nie? Ale ponieważ książki po angielsku są za trudne na twoim poziomie, to skrypt będzie idealnym wstępem do nich.

Znajdź skrypt

Wpisz sobie ‘South Park script’. Pierwszy wynik w wyszukiwarce – South Park Wikia. Wszystkie sezony są tu pięknie pokazane.

A więc sezon 21, tak wybraliśmy wcześniej, wybraliśmy ostatni odcinek Splatty Tomato.

Cast – kto pojawia się w odcinku.

Pokazane jest gdzie jesteśmy. ‘South Park, rainy night’ – South Park, deszczowa noc. A girl screams – dziewczynka krzyczy. Tak więc taki trochę wstęp do czytania po angielsku. Kto mówi, co mówi, co mniej więcej się dzieje. Super. Jesteś naprawdę w stanie powtórzyć dużo słów, dodatkowo jesteś w stanie nauczyć się dużo różnych nowych słów. Co najlepsze w prawdziwym środowisku, w prawdziwej realnej angielskiej rzeczywistości, tak jak ludzie naprawdę mówią, to co ludzie oglądają w telewizji. Wspaniale. Wspaniały sposób.

Uważam, że taka metoda jest super bo masz napisane wszystko co się dzieje – tytuł, wszystko co mówią ale nie tylko, bo też to co się dzieje, więc możesz nauczyć się naprawdę wiele ciekawych słów w języku angielskim. Taki wstęp do czytania książek w języku angielskim, ale przede wszystkim chodzi tutaj o słuchanie. Czytasz, słuchasz i oglądasz film, dlatego wszystkie ośrodki w twoim mózgu zostają pobudzone, łącznie z neuronami lustrzanymi. Co najważniejsze oglądasz coś w kontekście.

Przygotuj się do oglądania

A więc co robisz? Przygotuj sobie ekran – po lewej stronie skrypt czyli to co jest mówione w serialu, a po prawej masz serial.

Przygotuj sobie też w google tłumaczenie z angielskiego do polskiego, żebyś mógł tłumaczyć sobie słowa których nie znasz.

Oglądasz serial

Oglądamy. Zaraz zobaczymy, może jakieś ciekawe słowo się pojawi i będziemy tłumaczyć. Oglądasz serial, czytasz wszystko co się dzieje. Jakiegokolwiek słowa nie znasz –tłumaczysz. Jakaś gramatyka, której nie znasz – tłumaczysz, sprawdzasz, uczysz się (a jak przerobisz mój podręcznik do gramatyki to nic cię już w gramatyce nie zaskoczy). Tak się nauczyłem, nie kułem żadnych słów. Coś się pojawiało cały czas – oznaczało to, że to jest ważne słowo. Cały czas je tłumaczyłem aż w końcu naturalnie załapałem.

Pojawia się słowo, którego nie znasz

Powiedzmy, że nie znasz słowa ‘garbage’ Tłumaczysz i okazuje się że są to śmieci. Czyli szkoła wypełnia ich córkę śmieciami. Oglądamy dalej.

Sweetie’. Coś ze słodkim, coś sweet, sprawdzamy. ‘Kochanie’. Dobre, ciekawe, przydatne słowo.

Convince’ Co to znaczy? Coś tam pewnie widziałeś na lekcji ale nie pamiętasz już. ‘Przekonać’.

No i jedziesz z tym. Wiadomo, nie będę całego odcinka tłumaczył, ja to wszystko rozumiem więc oczywiście nie potrzebuję. Ty nie rozumiesz, chcesz nauczyć się angielskiego, tłumaczysz i uczysz się.

Ile minie, zanim stanę się pro?

Ile zajmie ci na początku przetłumaczenie wszystkiego czego nie znasz, ile zajmie ci przetłumaczenie całego odcinka? Jak widzisz odcinek trwa około 20 minut. Na początku zajmie ci około godzinę, żeby przetłumaczyć cały odcinek. Wraz z czasem, wraz jak będziesz coraz lepszy z języka angielskiego będziesz potrzebował coraz mniej czasu, aż w końcu będziesz rozumiał wszystko i nie będziesz potrzebował w ogóle niczego tłumaczyć albo bardzo mało. Kiedy do tego dojdziesz? No, zależy od osoby, ale tak po około 100 odcinkach, może 200, będziesz już wszystko rozumiał. Zależy od osoby.

No i to tyle. Dzięki za czytanie, dzięki za oglądanie. Mam nadzieję, że ci pomogłem. Jeżeli masz jakieś pytania na temat nauki języka angielskiego, pisz.

Jeżeli interesuje cię wejście w temat jeszcze głębiej zachęcam do zakupu mojego poradnika „Jak w końcu nauczyć się mówić po angielsku”, który jest biblią nauki angielskiego:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *