O co chodzi w present simple?

O co chodzi w present simple?

O co chodzi w present simple?

Wstęp

Fajną rzeczą w gramatyce jest to, że w odróżnieniu od słów których ilość jest prawie nieograniczona, bo jest ich około 500 tysięcy i codziennie przybywają nowe, gramatyka istnieje w ograniczonej ilości. Raz nauczysz się gramatyki i masz ją, już nie musisz się więcej uczyć.

W języku angielskim istnieje 12 czasów. Oczywiście istnieją też tryby warunkowe, różne smaczki gramatyczne, różne rzeczy które trzeba się nauczyć, ale jeżeli chodzi o czasy to istnieje 12 czasów. Jak nauczysz się konstrukcji 12 czasów będziesz w stanie wyrazić siebie po angielsku i powiedzieć wszystko co chcesz powiedzieć, czy to w czasie teraźniejszym teraźniejszym dokonanym, przeszłym, przyszłym przyszłym jakimś tam i tak dalej.

12 konstrukcji, które musisz załapać

Cztery czasy teraźniejsze, cztery odpowiedniki w czasie przyszłym i cztery odpowiedniki w czasie przeszłym, które są w pewnym sensie ze sobą powiązane, więc jak załapiesz logikę czasu teraźniejszego to będzie ci łatwo przestawić się na czas przyszły i tak samo będzie ci łatwo przestawić się na czas przeszły.

Oto tabelka która obrazuje wszystkie czasy występujące w języku angielskim:

O co chodzi w present simple

Zróbmy tak. Wytłumaczę ci…

Jak ja rozumiem gramatykę

Nie chcę wytłumaczyć ci gramatyki w taki sposób, że zakuj tą konstrukcję i będziesz super z gramatyki. Chcę żebyś zdobył inne podejście do gramatyki. Chcę żebyś nauczył się takiego podejścia, że gramatyka to jest po prostu sposób wyrażania siebie. Każdy nowy zrozumiany czas to pewna konstrukcja, która pozwoli ci wyrazić siebie lepiej. Po nauczeniu wszystkich 12 konstrukcji czasowych będziesz miał w rękach i w ustach wszystkie narzędzia jakie potrzebujesz, żeby wyrazić wszystko co tylko się da w języku angielskim.

A więc dzisiaj zaczynamy od czasu present simple.

O co chodzi w Present Simple?

‘Present’ oznacza ‘teraz’, ‘simple’ oznacza ‘prosty’, więc to jest prosty teraźniejszy czas. Najbardziej podstawowy czas w języku angielskim, najczęściej używany.

Jakie są zastosowania czasu Present Simple?

Jeżeli chcesz mówić o swoich nawykach, jeżeli chcesz mówić o rutynach, które ludzie wykonują, chcesz mówić o rzeczach które robisz często, zawsze, czasami, nigdy, rzeczach które są pewnymi niezmiennymi planami lub niezaprzeczalnymi faktami naukowymi – w takim wypadku użyj czasu present simple.

Wszystko sprowadza się do tego co ogólnie dzieje się w twoim życiu, co robisz zazwyczaj w twoim życiu lub co ogólnie dzieje się na świecie.

Nie używaj czasu present simple gdy chcesz mówić o tym co będzie się działo w przyszłości, teraźniejszy prosty nie jest również o tym co zamierzasz zrobić ani nie o tym co się stało w przeszłości

Present simple jest o tym co robisz zazwyczaj. Mówimy tu o rzeczach, które dzieją się ogólnie w twoim życiu, które prawdopodobnie były twoimi nawykami i rutyną tydzień i miesiąc temu oraz prawdopodobnie będą też twoimi nawykami i rutyną w przyszłym tygodniu i w przyszłym miesiącu.

Tak więc taka jest mniej więcej rama czasowa –coś, co ogólnie robisz w twoim życiu. Nie coś co robisz dokładnie teraz tylko coś, co robisz od jakiegoś czasu i prawdopodobnie będziesz też robił w najbliższej przyszłości. Coś co stanowi twoje życie. Ogólnie teraz, ale nie dokładnie w tym momencie.

Jak stworzyć czas present simple?

Bardzo prosto – używasz czasownika w formie teraźniejszej. Nic nie zmieniasz. Konstrukcja wygląda tak:

Osoba + czasownik

Tyle.

Przykładowo:

 • I drink coffee everyday – piję kawę codziennie

Nic nie zmieniasz. ‘I’ plus ‘drink’ – prosta forma czasownika.

 • They eat at Mcdonald’s twice a week – oni jedzą w McDonaldzie 2 razy w tygodniu
 • I never play basketball – nigdy nie gram w koszykówkę
 • We sometimes play football – czasem gramy w piłkę nożną
 • I rarely drink coke – rzadko piję kolę

Na co musisz zwrócić szczególną uwagę w present simple?

Pamiętaj o tym, że przy użyciu he, she albo it (czyli on, ona i ono) musisz dodać to czasownika końcówkę -s albo –es. Tak więc:

 • She goes to the cinema every month – ona każdego miesiąca idzie do kina
 • He plays table tennis three times a week – on gra w ping ponga 3 razy w tygodniu
 • I never watch films in the cinema -nigdy nie oglądam filmów w kinie
 • I always watch films at home – zawsze oglądam filmy w domu

Inne zastosowania present simple

Innym zastosowaniem są plany lekcji albo rozkład pociągów, na przykład:

 • The lesson starts at eight – lekcja zaczyna się o 8:00

Ponieważ lekcja zawsze zaczyna się o 8:00 – czy to było wczoraj czy dziś, jutro, w przyszłym tygodniu czy w zeszłym tygodniu. Lekcja zawsze zaczyna się o 8:00, więc jest to coś ogólnego, jest to jakaś rutyna szkolna, więc wszystko się zgadza. Użyj present simple mówiąc o wszelkich rutynach. Inne przykłady:

 • The train leaves at five – pociąg odjeżdża o 5:00
 • The plane takes off at six – samolot odlatuje o 6:00

Rozkład jazdy pociągów jak i rozkład lotów to też jakaś rutyna stacji czy lotniska.

Present simple używa się również w odniesieniu do faktów naukowych i niezaprzeczalnych prawd życiowych, na przykład:

 • Ice is cold – lód jest zimny

Oczywiście, pamiętaj że…

Gramatyka to nie jest matematyka

Tak więc czasami w różnych sytuacjach można różnie powiedzieć. The train is going to leave, the train will leave – tak też można czasami w niektórych przypadkach powiedzieć. Nie ma spiny. Oczywiście na teście w szkole nie szalej za bardzo i używaj standardowego angielskiego, ale realne życie i realny angielski rządzą się swoimi prawami. To, że zazwyczaj używa się czasu present simple nie oznacza, że ‘going to’ czy ‘will’ czasem nie będzie pasować.

To by były główne zastosowania czasu present simple. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to daj znać.

Present simple to najprostszy czas i szybko da się z nim uporać. Myślę, że nie ma tutaj żadnych wątpliwości o co chodzi, kiedy się używa i w jakiej formie się go używa.

Sprawdź szybką powtórkę present simple przed kartkówką lub sprawdzianem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *