Czy trzeba mieszkać w kraju anglojęzycznym żeby mówić po angielsku?

Czy trzeba mieszkać w kraju anglojęzycznym żeby mówić po angielsku?

Czy trzeba mieszkać w kraju anglojęzycznym żeby mówić po angielsku?

Wstęp

Jestem z Opola, jestem z Polski i przez pierwsze 20-kilka lat życia mieszkałem tutaj, tutaj jest mój dom rodzinny.

Pracowałem też w Holandii gdzie ludzie mówią po angielsku, ale nie jako native speakerzy.

A więc czy potrzebujesz mieszkać w kraju anglojęzycznym? Odpowiem ci szybko: nie, nie musisz mieszkać. Poznałem osobę która mówi idealnie po brytyjsku, chociaż nigdy nie mieszkała w Wielkiej Brytanii. Są osoby które znają łacinę, mimo że ten język już od sporego czasu uznawany jest za język martwy.

Ja jak miałem 16 lat zacząłem oglądać South Parka. Później moje życie obracało się już grubo wokół języka angielskiego. Uczyłem się różnych rzeczy tylko po angielsku, oglądałem filmy i seriale, słuchałem muzyki. Interesowałem się wszystkim co jest anglojęzyczne, szczególnie z Ameryki.

Obalamy mity

Nigdy nie mieszkając w kraju anglojęzycznym aż kiedy skończyłem 25 lat, a jeszcze jako 23-latek już uczyłem języka angielskiego w Chinach razem z native speakerami. Razem z ludźmi z Anglii, Ameryki, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i wszystkich innych. Tak więc to już o czym świadczy, co nie?

Pracowałem tak daleko od domu i uczyłem wśród native speakerów nigdy przedtem nie mieszkając w kraju anglojęzycznym. Oznacza to, że można nie tylko nauczyć się języka angielskiego bardzo dobrze, ale można nawet dojść do poziomu eksperckiego. Tak więc…

Nie, nie musisz mieszkać w kraju anglojęzycznym żeby wymiatać po angielsku

We wpisie Jak w końcu nauczyć się języka angielskiego szczegółowo to opisałem. Musisz pozbyć się złych przekonań żeby nauczyć się czegokolwiek, czy ogólnie żeby cokolwiek zrobić w swoim życiu. Myślenie że trzeba pojechać do kraju anglojęzycznego żeby nauczyć się dobrze języka angielskiego  jest absolutną ściemą.

Co więcej – teoretycznie mógłbyś mieszkać całe życie w jednym miejscu i mówić nawet lepiej po angielsku niż native English speaker.

Jak to?

Żyjemy w dobie internetu. Masz dostęp do wszystkiego. Nie musisz nigdzie jechać żebyś bardzo dobrze mówił w języku angielskim. Nie ma absolutnej potrzeby na to, wręcz nie zawracaj sobie głowy czymś takim. Oczywiście, jeżeli mówisz już bardzo dobrze po angielsku i chciałbyś wejść na jeszcze wyższy poziom to jasne, pojedź sobie do Ameryki, pojedź do Anglii. Wejdziesz na jeszcze wyższy poziom, już w ogóle będziesz mistrzem świata. Wejdziesz na taki poziom, że masakra. To taki ostateczny krok.

Jak miałem 24 lata nigdy nie mieszkałem w kraju anglojęzycznym a już mówiłem bardzo dobrze, żeby nie mówić ekspercko.  A wyjazd do Anglii i mieszkanie tu jeszcze tylko to poprawiło.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że...

Są osoby które jadą za granicę, mieszkają tam wiele lat i nie mówią w danym języku. Mieszkanie w kraju anglojęzycznym może ci pomóc, ale nie jest to w ogóle gwarancją żeby nauczyć się języka.

Przecież są Polacy w Stanach którzy mieszkają w Chicago w swojej polskiej społeczności. Oglądają telewizję tylko po polsku, mówią tylko po polsku i nie mówią po angielsku. Tak samo jest w Anglii, tak samo jest w każdym kraju na świecie i wśród każdej narodowości.

Samo mieszkanie w kraju anglojęzycznym na pewno niczego ci nie zagwarantuje. Na pewno nie będziesz mówił dobrze po angielsku tylko dlatego, że tam mieszkasz. Jeśli jednak uczysz się języka angielskiego i pojedziesz do kraju anglojęzycznego to spora szansa, że ci to pomoże, o ile nie stworzysz tam sobie swojej polskiej rzeczywistości. Możesz na przykład nauczyć się, że są…

Różnice między angielskim z podręcznika a prawdziwym angielskim

Możesz o tym również poczytać we wpisie  Angielski z podręcznika vs rzeczywistość . Oczywiście, są różnice. Książka daje ci tylko pewne podstawy – i o to właśnie chodzi. Jadąc za to do kraju anglojęzycznego możesz usłyszeć prawdziwy język. Zaczniesz słyszeć slang, zaczniesz słyszeć jak naprawdę ludzie używają tego języka.

Też miałem swoje fajne odkrycia. Przykładowo jak ktoś rozmawia przez telefon i chce żebyś chwilę poczekał to mówił: ‘bear with me’, czyli ‘poczekaj chwilkę’. Oczywiście słyszałem gdzieś to już wcześniej, ale sam tego nie używałem bo nigdy tego wcześniej nie słyszałem na żywo. Potem mieszkając w Anglii słyszałem to tyle razy, że sam zacząłem tak mówić.

Podsumowanie

Jasne, jak zamieszkasz w kraju anglojęzycznym – super. Ucząc się angielskiego nauczysz się go jeszcze lepiej. Będziesz miał szansę jeszcze bardziej wymiatać, ale absolutnie nie jest to niezbędne.

Jeżeli mieszkałem w Azji i uczyłem języka angielskiego nie mieszkając nigdy w kraju anglojęzycznym (jako 16-latek spędziłem tydzień w Londynie i to tyle) oznacza to, że da się to zrobić i jest to możliwe.

Tak więc powodzenia w nauce języka angielskiego, nie musisz jechać nigdzie żeby nauczyć się angielskiego perfekcyjnie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak w końcu nauczyć się mówić po angielsku nie wychodząc nawet ze swojego pokoju to wchodzę w ten temat dużo głębiej w moim poradniku, który możesz sprawdzić tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *