Co zrobić jak nie rozumiesz aktorów z filmów i seriali?

Co zrobić jak nie rozumiesz aktorów z filmów i seriali?

Co zrobić jak nie rozumiesz aktorów z filmów i seriali?

Ok, jesteś już na naprawdę niezłym poziomie. Nawet bardzo zaawansowanym i masz nawet jakiś dobry certyfikat, ale dalej nie rozumiesz tego co mówią ludzie w filmach i serialach. A więc powiem ci tak:

Nie przejmuj się jak nie rozumiesz wszystkiego co mówią

Podam ci przykład znajomego mojej siostry z Londynu. Znam takiego Anglika, który oglądając amerykańską telewizję też czasami nie rozumie tego co oni mówią.

Pomyśl o tym ole jest różnych akcentów i stylów mówienia po angielsku. Ile jest krajów i kultur mówiących po angielsku, ile różnych dialektów i ile różnych odmian języka angielskiego.

To jest spore uproszczenie tematu i wielka nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością generalizacja, że wszyscy ludzie mówiący po angielsku zawsze zrozumieją wszystko co się mówi do nich w języku angielskim.

To również jest generalizacja, że...

Amerykański jest jakiś tam, a brytyjski jest jakiś tam. Te standardowe odmiany to jest takie uproszczenie, to jest takie wzięcie wszystkiego i uśrednienie. Coś jak średnia krajowa – jest prawdziwa, ale mało kto ją zarabia, bo inaczej nie byłaby średnią krajową.

Standardowa odmiana angielskiego nie jest prawdą, jest uproszczeniem

A my w szkole uczymy się tylko standardowej wersji a potem dziwimy, że mało rozumiemy prawdziwego angielskiego.

Język angielski jest bardzo różny i ludzie którzy posługują się angielskim jako swoim pierwszym językiem też mówią bardzo różnie. Z pewnością nie zawsze rozumieją wszystko po angielsku.

Słyszałem, że nawet niektórzy ludzie w Anglii nie rozumieją się dokładnie. Ktoś z północy gada z kimś z południa czy tam ktoś ze wschodu z kimś z zachodu i mają problem. Już nie wspominając o fakcie, że Anglia to nie jest jedyny kraj Zjednoczonego Królestwa, a co inny kraj to inna odmiana angielskiego.

Przykład z życia wzięty

Byłem niedawno w nowej siłowni zobaczyć jak tam jest.

Byłem ja, czarny lokalny chłopak który nas oprowadzał i jeszcze była Azjatka, która ogólnie urodziła się w Anglii więc była native speakerem. Trzy osoby i każda zupełnie inna – witaj w Londynie.

Ponieważ ja wyrobiłem sobie standardowy angielski to mnie wszyscy rozumieją, ale akurat tak się okazało, że ta azjatycko wyglądająca dziewczyna urodziła się w północy Anglii. Była z Leeds, z tego co pamiętam i ten czarny miał czasami niezłe problemy, żeby ją zrozumieć i kilka razy dopytywał co ona powiedziała. Ja wszystko rozumiałem i mi wydawało się to dość zabawne.

W Stanach ludzie też mówią bardzo różnie. Podobno co inne miasto to inny akcent – niech to ci da pewną perspektywę. Jestem pewien, że czasami ludzie tam mają problem ze zrozumieniem się wzajemnie.

Tak więc nie przejmuj się jak nie rozumiesz wszystkiego po angielsku.

Czasami musisz po prostu trochę wrzucić na luz

Oglądając coś po angielsku, jeżeli dotrzesz do takiego poziomu że oglądasz bez napisów angielskich i oglądasz tylko po angielsku, musisz tak troszeczkę dać sobie siana.

Nie musisz rozumieć wszystkiego. Wystarczy, że zrozumiesz 95-99% i będzie dobrze. Jak czasami czegoś nie zrozumiesz to nic się takiego złego nie stanie. To teraz…

Spójrz na to z jeszcze innej perspektywy

Czy rozumiesz zawsze wszystko co ludzie mówią po polsku?

Ostatnio oglądałem jakiś filmik na youtube, nie pamiętam już kogo. Za pierwszym i nawet za drugim nie zrozumiałem czegoś co ktoś powiedział po polsku i musiałem przewijać, żeby zrozumieć. Wtedy sobie uświadomiłem:

„Kurde, przecież czasami nawet po polsku czegoś nie rozumiem”

Jak nie wierzysz mi, że po polsku możesz czegoś nie rozumieć, to otwórz sobie słownik języka polskiego na dowolnej stronie i zobacz ile słów nawet na oczy nie widziałeś. Naprawdę,

Nie ma co mieć kompleksów gdy nie rozumiesz wszystkiego po angielsku

Nawet będąc na bardzo wysokim poziomie.

Pomyśl sobie na przykład o polskich piosenkach hip-hopowych. Czy rozumiesz zawsze każdy tekst hip hopowy? Bo ja czasami nie rozumiem jak się mocno nie skupię.

Myślę, że to podsumowuje ten temat.

Jeszcze krótkie info

Skończyłem pisać książkę „Jak W Końcu Nauczyć Się Mówić Po Angielsku”:

Poradnik jest już dostępny w sprzedaży. Dzięki niemu dowiesz się co zrobić, żeby zacząć myśleć po angielsku, a mówienie stanie się tak naturalne, jak oddychanie. Ograniczy to problemy ze zrozumieniem aktorów z filmów i seriali jak i ludzi ogólnie do absolutnego minimum.

To by było tyle. Jeżeli masz jakieś pytania na temat języka angielskiego nie wahaj się zadawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *