Dlaczego słuchanie jest najważniejsze co musisz zrobić żeby zacząć mówić bardzo dobrze po angielsku?

Dlaczego słuchanie jest najważniejsze co musisz zrobić żeby zacząć mówić bardzo dobrze po angielsku?

Dlaczego słuchanie jest najważniejsze co musisz zrobić żeby zacząć mówić bardzo dobrze po angielsku?

Podczas nauki nowego języka uczysz się 4 umiejętności: słuchania, czytania, pisania i mówienia. Większość co robi się w polskich szkołach to czytanie czytanek w podręczniku, natomiast w szkołach językowych w Azji nacisk kładzie się na mówienie. Każdy tam powie ci że najważniejsze jest mówienie, że musisz nauczyć się mówić poprzez ćwiczenie konwersacji po angielsku – wtedy będziesz super z angielskiego.

Ale powiem ci że to jest ściema i udowodnię to jednym przykładem:

Dałbym ci teraz 10 słów po chińsku albo po japońsku

I kazał ci ćwiczyć te 10 słów. I co, nauczyłbyś się mówić po chińsku czy japońsku, jakbyś cały czas ćwiczył te 10 słów? No nie, nie nauczyłbyś się. Dlatego oczywiście mówienie to ostatnia faza nauki. Mówienie nie jest aż takie ważne w procesie nauki nowego języka.

Dlaczego słuchanie jest najważniejsze?

Najlepiej przedstawię to na przykładzie domina.

A więc jak uderzysz w jednym blok domina to cała reszta idzie już dalej sama. I tym właśnie jest myślenie i mówienie w twoim pierwszym czy nowym języku. Jest jak efekt domina.

Słyszysz cokolwiek i wiesz co dalej będzie, ponieważ znasz ten język i wiesz co powinno dalej być powiedziane. Jakbym nagle powiedział banan potwór pociąg budynek, to w ogóle nie ma sensu, nie? Te kilka słów nie mają sensu ze sobą, ponieważ nigdy nie słyszałeś nikogo mówiącego je razem.

W twoim mózgu występuje…

Efekt domina lingwistycznego

Twój mózg wie jakie słowa mają i jakie nie mają żadnego powiązania ze sobą. Twój mózg wie, jakie słowa ze sobą działają najlepiej i wie które słowa powinny iść razem, dlatego wiesz jak mówić po polsku.

Jak nasłuchasz się bardzo dużo języka angielskiego to stanie się dokładnie to samo. Twój mózg będzie w stanie tak jak w efekcie dominia wiedzieć które słowa ze sobą pasują.

Stanie się tak zawsze, jeśli nasłuchasz się jakoś języka już wiele wiele godzin

Wiedząc które słowa, frazy, powiedzonka, idiomy i zdania do siebie pasują nauczysz się myśleć po angielsku, a potem nauczysz się również mówić po angielsku. Właśnie dlatego słuchanie po angielsku jest najważniejsze jeżeli chcesz w końcu nauczyć się mówić bardzo dobrze po angielsku.

Musisz się angielskiego nasłuchać wieleset, wiele tysięcy godzin

Nasłuchać się i tłumaczyć słów których nie znasz. Dopiero potem zaczniesz myśleć po angielsku i dopiero jak zaczniesz myśleć po angielsku zaczniesz mówić po angielsku.

Oczywiście nie mówię o słuchankach z podręcznika, a niestety w szkole słucha się zazwyczaj tylko ich, nawet na wysokich poziomach. Te są raczej słabe i nienaturalne, zbyt sztuczne, formalne i grzeczne.

Mówię tutaj tylko i wyłącznie o słuchaniu czegoś prawdziwego

Najlepiej słuchać jakiegoś serialu angielskiego czy amerykańskiego.

W serialu ludzie mówią dość naturalnie – tak jak mówi się naprawdę. To co jest w słuchankach to ściema, nawet nie zwracaj na to szczególnej uwagi.

Tyle w temacie ziomek. Nałuchaj się bardzo dużo języka angielskiego a wejdziesz na taki poziom o jakim mogłeś wcześniej tylko marzyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nauki angielskiego, to nie ma nic lepszego we wszechświecie niż ten poradnik:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *