Uczniowie angielskiego wkręcają sobie, że ponieważ w języku angielskim istnieje 12 czasów to jest to coś nie do ogarnięcia, bo w polskim są tylko trzy czasy.
Chciałbym żebyś przez chwilę o tym pomyślał. Przecież Anglicy, Amerykanie, Australijczycy i inni ludzie posługujący się językiem angielskim również widzą rzeczywistość tylko w trzech kategoriach: teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Oni nie żyją w jakiejś innej rzeczywistości, nie ma więcej czasów w ich ich świecie. U nich też istnieje tylko teraźniejszość przyszłość i przeszłość, ale tak samo zresztą jak w języku polskim są różne sposoby opisywania tego, co…
Tak więc to że istnieje 12 czasów nie oznacza, że istnieją jakieś inne rzeczywistości, jakiś inny matrix w języku angielskim. Te ‘czasy’ to po prostu konstrukcje, które pomagają ci w wyrazić siebie i twoją intencje tak, żebyś przekazał dokładnie to co chcesz przekazać.
Tak więc mam nadzieję, że ten mit został rozwiany i możemy przejść do…
Jest to już jeden z bardziej zaawansowanych czasów. Nie tylko musisz wiedzieć jak stworzyć czas teraźniejszy, ale dodatkowo musisz wiedzieć jak stworzyć czas perfect, czyli dokonany, a do tego na dokładkę musisz wiedzieć jak stworzyć czas ciągły, czyli continuous.
Jeżeli wiesz, jak stworzyć czas:
To present perfect continuous jest po prostu połączeniem tego wszystkiego w jedno.
Jestem pewien że po przeczytaniu tego wpisu będzie ci łatwiej zrozumieć o co tu chodzi i co przez tą konstrukcję chcą wyrazić Anglicy czy Amerykanie.
Używając present perfect continuous komunikujesz, że w teraźniejszości coś z jakąś konsekwencją się ciągnie i prawdopodobnie będzie się ciągnęło również w przyszłości.
Sporo tych elementów, ale jak rozumiesz znaczenie poszczególnych komponentów to wszystko powinno pójść dobrze.
To może jakieś…
Czyli nagrywam ten filmik od 5 minut i prawdopodobnie przez jakiś czas jeszcze będę nagrywał, bo jeszcze nie skończyłem
Są od 40 lat i wszystko wskazuje na to, że będą dalej
Coś z jakąś konsekwencją trwa i prawdopodobnie będzie trwało dalej.
Może jacyś znajomi grają razem w piłkę i wszystko wskazuje na to, że będą razem dalej grać.
Tak więc widzisz tutaj właśnie…
Proste zdanie w języku polskim „gramy razem w piłkę” wygląda dokładnie tak samo jak prosty czas teraźniejszy. Natomiast w języku angielskim jak chcesz powiedzieć że 'gramy już jakiś czas’, to musisz użyć konstrukcji present perfect continuous.
Oczywiście, jak chcesz zacząć mówić dobrze po angielsku to musisz porzucić polskie myślenie i po prostu zaakceptować i zaadoptować angielski styl myślenia i mówienia. Tylko w ten sposób staniesz się dobry z języka angielskiego.
Mieszkam od roku i prawdopodobnie będę mieszkał dłużej, dlatego użyłem konstrukcji present perfect continuous.
Nie oznacza to, że nie mogę użyć innych konstrukcji żeby wyrazić podobną myśl. Jednak akurat w tym przypadku chciałem podkreślić, że mieszkam i będę mieszkał dalej, dlatego użyłem czasu present perfect continuous.
Zamień podmiot i ‘have’ albo ‘has’ (w zależności od osoby) miejscami i będziesz miał pytanie, czyli przykładowo:
Do ‘have’ albo ‘has’ dołóż ‘not’ i będziesz miał przeczenie:
To by było tyle. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące języka angielskiego – zadawaj.
Sprawdź szybką powtórkę present perfect continuous przed kartkówką lub sprawdzianem.
A jeśli chcesz ogarnąć angielską gramatykę na takim poziomie, że będziesz w stanie w minutę wytłumaczyć logikę wszystkich czasów, to polecam mój poradnik: