O co chodzi w past perfect?

O co chodzi w past perfect?

O co chodzi w past perfect?

Na początek spójrz na tabelkę wszystkich czasów:

O co chodzi w past perfect

Wstęp

Tutaj wchodzimy już w wyższą szkołę jazdy. Jest to czas, którego większość Polaków i zresztą uczniów z innych krajów nie ogarnie. Nie ma go po prostu w języku polskim ani w innych językach dlatego wiele osób go nie używa i nie chce nawet zrozumieć.

Mówiąc szczerze wcale im się nie dziwię. Jest to bardzo specyficznie angielski czas nie zachęcający do siebie swoją konstrukcją i logiką.

Niestety jeżeli chcesz być bardzo dobry z angielskiego musisz spróbować go ogarnąć. Nawet jeżeli nie będziesz chciał go używać to chociaż spróbuj go zrozumieć, żeby wiedzieć co inni do ciebie mówią.

O co chodzi w past perfect?

Złożony jest z dwóch członów – ‘past’, czyli trzeba użyć przeszłości i ‘perfect’, czyli czegoś dokonanego. Dodając dwa człony samej nazwy uzyskujesz logikę, czyli coś, co w przeszłości (past) dokonało się (perfect)

Trochę zaczynają się schody, bo ‘perfect’ sam w sobie wygląda jak przeszłość, prawda? Na przykład ‘have tried’ albo ‘have eaten’. Jak tłumaczyłem jednak we wpisach o present perfect i future perfect, ‘perfect’ samo w sobie nie wskazuje przeszłości  tylko na to, że coś z jakąś konsekwencją czy wynikiem się dokonało.

Tak więc użyj czasu past perfect żeby wskazać na to, że coś w przeszłości dokonało się z jakąś konsekwencją przed jakimś innym zdarzeniem lub czynnością w przeszłości.

Ten czas jest zdecydowanie najczęściej używany w książkach. Książki w języku angielskim opowiadają o czymś co zdarzyło się w przeszłości, tak więc jeżeli bohaterowie książki mówią o czymś co zdarzyło się w ich przeszłości, to wtedy w książce używany jest czas zaprzeszły, przeszły przeszły, czyli właśnie past perfect.

W realnym życiu również czasami używa się past perfect, gdy chcesz szczególnie podkreślić, że coś dokonało się przed czymś innym.

Jak stworzyć czas przeszły dokonany?

Musisz pójść jeden czas do tyłu w porównaniu do present perfect – wtedy osiągniesz czas past perfect.

Podmiot + had + past participle (= trzecia forma czasownika = perfect)

Porównajmy dwa zdania dla lepszego zrozumienia. Pierwsze zdanie jest w present perfect, a drugie w past perfect:

I have already eaten fish and chips – jadłem już fish and chips

Konsekwencja – Teraz wiem jak smakuje

I hadn’t eaten real fish and chips before coming to England in 2017 – nie jadłem prawdziwego fish and chips przed przyjazdem do Anglii w 2017 roku Konsekwencja – nie wiedziałem jak smakuje.

Jak widzisz w języku polskim...

Jest po prostu ‘jadłem’. Nie ma rozróżnienia między przeszłością i zaprzeszłością bo wynika to z kontekstu, więc rozumiem jak dziwne to może się wydawać dla ucznia języka angielskiego.

Ucząc się języka angielskiego i angielskiej gramatyki na pewno nie myśl w kategoriach języka polskiego. Po prostu zapomnij o języku polskim i zacznij myśleć tak jak myślą Anglicy. Tak jak w powyższej tabelce – zacznij myśleć kategoriami dwunastoczasowymi i wygrasz.

Więcej przykładów

Jeśli chcesz stworzyć pytanie to zamień podmiot z ‘had’ miejscami, a jeśli chcesz stworzyć przeczenie to do ‘had’ dodaj ‘not’, ewentualnie ‘never’:

  • I’d met him before the volcano erupted – poznałem go przed erupcją wulkanu

Zauważ, że ‘had’ często skrócane jest do ” -‘d” w języku mówionym. Jest to tak krótki dźwięk, że jak nie wiesz o jego istnieniu i zastosowaniu czasu past perfect to możesz go nawet nie zauważać.

  • Before 2015 I hadn’t had real chinese food – przed 2015 nie jadłem prawdziwej chińszczyzny
  • I’d never seen a person like that before leaving my hometown –  nigdy nie widziałem takiej osoby przed opuszczeniem mojego miasta rodzinnego
  • Before reaching her thirties she had never seen somebody from Japan – przed trzydziestką nigdy nie widziała osoby z Japonii
  • Had he met anybody from Australia before 2010? – czy on spotkał kogoś z Australii przed 2010 rokiem?
  • Had they won any matches before this spectacular win? – czy oni wygrali jakiekolwiek mecze przed tym spektakularnym zwycięstwem?

Tak wygląda mniej więcej ten czas. Musisz zaakceptować że taka jest logika języka angielskiego.

Czy można obyć się bez tego czasu?

W jakimś sensie tak, ale jak czytasz książki to ten czas będzie się pojawiał. Dobrze więc chociaż rozumieć logikę tego czasu.

W takim codziennym życiu jeżeli dużo opowiadasz o czymś z przeszłości albo chcesz szczególnie podkreślić że coś z jakimś rezultatem nigdy nie wydarzyło się przed czymś innym albo wydarzyło się przed czymś innym, no to wtedy użyj tego czasu.

Dobra, mam nadzieję że ci pomogłem. Jeżeli masz jakieś pytanie na temat czasu past perfect – zadawaj.

Sprawdź szybką powtórkę past perfect przed kartkówką lub sprawdzianem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *