Jak uczyć się słów w języku obcym?
Wstęp
Oczywiście jest mnóstwo sposobów i teorii jak uczyć się słów. Niektórzy ludzie robią sobie listy. Jest metoda mnemoniczna. Są ludzie którzy są takimi ekspertami w zapamiętywaniu, że potrafią w 15 minut załapać 100 znaków chińskich. To wszystko oczywiście istnieje i jest prawdą.
Na początku chcę zaznaczyć, że jeżeli stosujesz jakieś sztuczki w zapamiętywaniu to świetnie. Jeśli jakieś techniki pasują ci i działają dla ciebie, to rób tak dalej. Każda metoda, sztuczka i technika jest dobra o ile pomaga ci w zapamiętywaniu słów.
Z drugiej strony…
To jest wpis przeznaczony dla zwykłych ludzi
Dla normalnych osób, które nie są mistrzami w pamięciówkach. Które nie potrafią zapamiętać stu znaków chińskich w 20 minut. Takich, które nie znają żadnych technik ani metod i nie są nimi jakoś szczególnie zainteresowani.
To co tutaj opiszę jest dla ludzi, którzy chcą uczyć się naturalnie języka angielskiego.
Moja teoria jest taka:
Nie rób list
Ja osobiście nie lubię i nie polecam. Jeżeli tak ci pasuje to tak rób, ale nie polecam robienia list ze słowami, bo serio?
Zakuwać? Prawdziwe życie to nie jest szkoła gdzie trzeba zakuć zdać zapomnieć zapić.
Ok, jak musisz to zrób sobie listę słów i spróbuj je zapamiętać. Jasne. Czemu nie. Może ci się przyda, może ci to pomoże, może jak sobie codziennie na te słowa zerkniesz to je lepiej zapamiętasz.
Ale ja mam lepszą metodę i nauczyłem się języka angielskiego na poziomie C2 dzięki niej. Od poziomu B1 uczyłem się tylko tą metodą. Nie zakuwałem bardzo trudnych słów z poziomu B2 czy C1. Nigdy nie uczyłem się trudnych słów na pamięć, nauczyłem się ich naturalnie.
Jak to zrobiłem?
Oglądałem coś po angielsku.
Największy przełom w moim życiu stał się jak wieku 16 lat zacząłem oglądać South Park. Wtedy zacząłem oglądać tak: z jednej strony ekranu miałem skrypt, czyli to co mówią w serialu, a z drugiej strony filmik. Słowa których nie rozumiałem – tłumaczyłem.
No i co się stało? Pomyśl przez chwilę. Zacząłem oglądać coś, co…
- jest prawdziwym językiem
- oglądają native speakerzy
- naprawdę istnieje w kontekście
- nie jest tylko nudną listą słów z podręcznika
To jest właśnie gotowy przepis na sukces.
Dzięki temu mój mózg zrozumiał, że słowa pojawiające się w serialu są przydatne i trzeba je zapamiętać. Dodatkowo znajdujące się w mózgu neurony lustrzane zaczęły wykonywać swoją robotę i zaczęły upodabniać mnie do postaci z serialu. Odbijając zewnętrzną rzeczywistość wewnątrz mojego umysłu nie pozwoliły mojemu mózgowi przejść obok tematu obojętnie. Dla nich nie ma znaczenia czy coś jest realne czy nie – cokolwiek pojawia się w twojej rzeczywistości, nawet jeśli tylko to serial, staje się ważne i prawdziwe dla twojego mózgu. Właśnie dzięki temu…
Zaczniesz powtarzać słowa naturalnie
Są takie słowa, które pojawiają się zawsze. Z których język angielski jest zawsze skonstruowany. Ogólnie przyjęło się, że są to podstawowe 1000-2000 słów. Te słowa musisz znać, bez nich w ogólnie da rady nic dalej. Te słowa będą pojawiać się w jakimkolwiek serialu non stop. Dzięki temu będziesz je w nieskończoność powtarzał aż staną się tak naturalne, jak oddychanie.
Zakładam że jesteś w gimnazjum, w liceum, po studiach czy studentem. Prawdopodobnie już te podstawy angielskiego i tak prawdopodobnie znasz. Te 1000-2000 słów już znasz. Oglądając coś prawdziwego napowtarzasz się ich jak nigdy, ale dużo lepiej, niż jakbyś po prostu powtarzał je z listy. Będziesz powtarzał je w prawdziwym kontekście, być może w końcu zobaczysz jak je naprawdę użyć i zbudować z nich zdania. Zwycięstwo. Do tego dzięki tej metodzie…
Nauczysz się nowych trudnych słów naturalnie i poprawnie, bez spin i zakuwania
Oglądając coś oprócz tych najbardziej podstawowych 2000 słów pojawiać będą się też słowa z różnych stopni zaawansowania. Jeżeli jakieś słowa zaczną pojawiać się i powtarzać cały czas to twój mózg zrozumie, że te słowa są ważne i wtedy nauczysz się ich naturalnie, bez zakuwania.
Jeśli zobaczysz jakieś słowo po raz piąty, dziesiąty czy piętnasty to w końcu to słowo zapamiętasz. Gwarantuję, że tak się stanie.
Pamiętam, jak miałem kiedyś problem z zapamiętaniem różnicy między ‘expect’ i ‘except’ czyli kolejno ‘oczekiwać’ i ‘z wyjątkiem’. Dzięki stosowaniu mojej metody w końcu te słowa zapamiętałem.
Stało się tak mimo, że nie robiłem żadnych list, a nowych słów było mnóstwo. A wszystko dzięki zrozumieniu, jak działa…
Cykl naturalnego zapamiętywania słowa
Jakieś słowo się pojawia, tłumaczysz i nie próbujesz na siłę zapamiętać.
Potem jakiś czas go nie ma.
Potem znowu się pojawia i wtedy sobie przypominasz.
Następnie znowu w kolejnym odcinku tego samego lub innego serialu pojawia się to słowo. Jak pamiętasz już znaczenie, super. Jak nie, to je tłumaczysz.
I tak aż do momentu, gdy w końcu załapiesz to słowo
Oczywiście jeżeli chcesz zdać kartkówkę czy sprawdzian, to jasne – musisz zakuć. Nie masz wyboru. Ale jeżeli chcesz nauczyć się naturalnie to polecam tą metodę. Naprawdę, żeby nauczyć się słów naturalnie nie musisz, a wręcz…
Nie powinieneś zakuwać
Zakuwanie jeszcze tylko cię zniechęci, a musisz zrobić wszystko żeby angielski kojarzył ci się tylko z przyjemnymi rzeczami.
Jeżeli chcesz nauczyć się naturalnie tak jak ja to po prostu oglądaj coś fajnego po angielsku. Daj znać swojemu mózgowi, że angielski istnieje w twoim życiu. Jeśli zaczniesz coś naprawdę codziennie lub prawie codziennie oglądać po angielsku to ten angielski stanie się dla ciebie naturalny. Nowe słowa będą się pojawiać i powtarzać. Stare słowa będą się ciągle powtarzać.
A co ze słowami, które pojawiają się w serialu tylko raz, albo bardzo rzadko?
Jeśli jakieś bardzo trudne nowe słowo pojawi się tylko raz i potem już nigdy to znaczy, że nie jest aż takie ważne. Nie będziesz musiał go zapamiętać, zresztą i tak tego nie dokonasz. No chyba, że zobaczysz jakieś słowo tylko raz ale pomyślisz, że jest fajne/śmieszne albo: ‘o kurde tego słowa właśnie potrzebowałem’ to wtedy zapamiętasz.
Może być też tak, że zobaczysz słowo 10 razy i dalej nie będziesz go potrzebował więc go nie zapamiętasz. Opcji jest wiele.